درباره ما

کافه باکارا، اوایل تابستان ۱۳۹۷ با تلاش جمعی از دوستان و فارغ‌التحصیلان دهه شصتی تاسیس شد. پس از چند تجربه‌ی کوچک در کافه‌های کوچک و دنج در جستجوی اتفاقی بزرگتر به خانه‌ای در کوچه فروزانفر (رهنمای سابق) با معماری پهلوی دوم و تاریخچه‌ی ۷۰ ساله رسیدیم. بیش از هر چیز، چشممان به حوض آبی این حیاط زیبا جلب شد و تصمیم به حفظ این خانه گرفتیم و ...

این چنین داستان کافه باکارا از شهریور ۹۷ آغاز شد.

روزهای تلخ و شیرین بسیاری در باکارای کوچه رهنما شاهد بودیم. از نوسانات مالی و ارزی، شب‌های موسیقی و شعر، احیای حیاط و حوض خانه، نشست‌های تخصصی تئاتر، عکاسی، تاریخ و... در طبقات، دیدن ساکنین قدیم ساختمان، حوادث ناگوار سال ۹۸، سقوط هواپیما و ناگهان کرونا ... . با تلاش کارکنان کافه و حمایت‌های بی‌دریغ مشتری‌های باکارا از همه‌ی این حوادث سربلند بیرون آمدیم تا این که در تابستان ۱۴۰۱ مالک ساختمان، دانشگاه تهران، ما را مجبور به ترک ساختمان سبز و محبوب پلاک ۱۹ کوچه رهنما گرداند.

ما همچنان ادامه دادیم و تصمیم گرفتیم جاری باشیم و چراغمان روشن، حتی در جایی دیگر.

در تابستان ۱۴۰۱ کوشیدیم این جابجایی با احیای یک خانه‌ی دیگر همراه باشد، پس رسیدیم به عمارت پلاک ۱، انتهای بن‌بست انجمن کتاب.خانه‌ای ساخته‌ی سال ۱۳۲۷، که نسبش به خانواده‌ی بنیان‌گذار کفش ملی می‌رسید. عمارتی باشکوه که همچون زمردی در انتهای این کوچه بن‌بست مجاور خیابان انقلاب، ده‌ها سال نظاره‌گر اتفاقات تاریخی این خیابان مهم تهران بوده است. تلاش کردیم کمترین تغییر را در هویت معماری ساختمان داشته باشیم و بکوشیم در احیا و ادامه حیات یک ساختمان در خطر دیگر نقش بازی کنیم.ما به جد معتقدیم، روشن نگاه داشتن چراغ خانه‌های قدیمی این شهر، دین کوچکی است برای زنده نگاه داشتن نبض این شهر و مردمانش و فرصتی برای ایجاد یک فضای عمومی برای گفتگوی شهروندان.

به امید آن که این چراغ‌ها هزاران شوند.

بازخوردها